Russel győzött Las Vegasban, Verstappen negyedszer is világbajnok
A címét megvédve sorozatban negyedik Forma-1-es világbajnokságát nyerte meg Max Verstappen, a...
A dunaszerdahelyi sportoló hat éve űz küzdő sportot, ez idő alatt világkupát, magyar és horvát bajnokságot is nyert. Kérdéseinkre válaszolva meséli el rövid életútját.
Mikor és hogy kezdted el űzni ezt a sportágat?
Örök életben sportos alkat voltam, mindenféle sportág érdekelt. Kimondottan a küzdő sporttal 2009-ben kezdtem el foglalkozni. Az interneten keresztül találtam Győrben a jelenlegi klubomat. Itthon nem volt lehetőség a K1 és a Muay Thai küzdősporttal foglalkozni, legközelebb csak Győrben illetve Pozsonyban. Felkerestem a győri Unicentral Bulls klubot, és 2009-től oda járok.
Négy évvel a kezdés után már tekintélyes sikereket értél el.
Köszönhetően a csapatomnak és az edzőmnek, nem egészen három év után sikerült magas szintre emelnem tudásomat. Örülök, hogy egy magas színvonalú képzést nyújtó, komoly nemzetközi eredményeket magáénak tudó klubban versenyezhetek. Csányi János edző szívét-lelkét beleteszi ebbe a sportba, a munkámhoz és a családi elfoglaltságomhoz igazítja az edzésmunkát.
Ki választja ki, hogy mely versenyeken veszel részt?
Mindenképp az edző. Ő tudja, hogy mennyire vagyunk felkészülve bizonyos mérkőzésekre illetve versenyekre. Tudja, hogy mi az a szint, amit képviselni tudunk. Kapunk meghívást amatőr gálákra és versenyekre, és ezekből választjuk ki, melyeken veszünk részt.
Mennyire volt nehéz elkezdeni ezt a sportágat? Volt-e időszak, amikor azt mondtad, nem folytatod tovább?
Minden sportoló holtáig tanul, de azért kellett egy év, mire hozzászoktam a technikához. Amíg ezt a sportot űzni fogom, addig folyamatosan tanulok. Vannak hullámok, amikor a munka mellett már nincs kedve az embernek edzésre menni. De ha belépek az edzőterembe, azért megjön a kedv, és élvezem csinálni. Viszont nem nagyon volt olyan, hogy ne lett volna kedvem folytatni. Mindig hajtott a vágy, az eredményesség. Nem lehet azt mondani, hogy a pénzért csinálnám, mert ebből nem lehet meggazdagodni.
Hány éves korig lehet űzni ezt a sportágat?
Szerintem 40 éves korig biztosan, én mindenképp eddig szeretném csinálni. Ha megnézzük az elitet, szerepelnek legendás harcosok, akik 42-43 évesek, és még mindig a toppon vannak. Ők is bizonyítják, hogy még idősebb korban is lehet eredményeket elérni.
Melyik volt a legrangosabb verseny, amelyen részt vettél, és melyik győzelmedre vagy a legbüszkébb?
Szlovákián és Magyarországon kívül már szerepeltem Horvátországban, Macedóniában világbajnokságon, Olaszországban Rómában vettem részt Európa bajnokságon. Ausztriában, Innsbruckban Világkupa viadalon harcoltam, amit először 2011-ben, majd 2013-ban sikerült megnyernem. Amire a legbüszkébb vagyok, az egy profi gála volt 2012-ben, amit Harkányban rendeztek és sikerült győzedelmeskednem. Természetesen az első Világkupa győzelmemre is nagyon büszke vagyok, hiszen rengeteg edzésmunkát fektettem bele. Minden sikeres sportoló elsőként az edzőjének köszönheti sikereit. Ezúton köszönetet mondok, mind a edzőmnek mind a csapattársaimnak akik segítettek a felkészülésben.
Volt már komolyabb sérülésed a megmérettetések során?
Ebben a sportágban az egész testfelületet ütjük-rúgjuk, tehát különböző izomsérülések előfordulnak. Mindenkinek más testrésze sérül, de szerencsére komolyabb sérülésem nem volt. Többször volt orrvérzésem, illetve orr porctörés, de komolyabb nem.
Össze lehet hangolni a mindennapi munkát a sporttal?
Nem könnyű, összehangolni a kettőt, mindenképp szükség van a család támogatására is, hiszen van egy három és fél éves fiam és egy másfél éves lányom, ráadásul lassan az építkezésünk végénél vagyunk, úgyhogy nem egyszerű, de megoldható. Ennek köszönhetően most egy időre mellőznöm kellett a versenyzést, de ennél nagyobb lesz a vérszomj a visszatérésre. Jelenleg heti 2 alkalommal tudok Győrbe menni a többi edzést otthon végzem. Korábban kelek, így munka előtt is tudok edzeni, hogy formában tartsam magam. A munkahelyemen jól fogadták, mikor nyilvánosságra hoztam, hogy mivel is foglalkozom, ezúton köszönet a támogatásért, amit a cégem nyújt.
Említetted, hogy ez a sport költséges. Mire kell a legtöbbet költeni?
Rengeteg felszerelést kell vásárolnunk, ugyanis egy évnél többet nem nagyon bírnak. Az utazásokat, szállást a klub állja, különböző szponzori felajánlásoknak köszönhetően. A győzelmekért pénzösszeg nem jár, de nem is ezért csinálom. Persze a klubnak is jól jönne az anyagi támogatás.
Tervezel a jövőben saját klubot alapítani Dunaszerdahelyen, vagy a környéken edzéseket tartani?
Örülök a kérdésnek, hiszen büszkén mondhatom, hogy Nagymegyer városában tavaly szeptemberben alapítottuk meg az Agritechnika Bulls sportegyesületet. A klub megálmodója Csányi János mester, a győri csapat vezetője volt. Az alapításba bevonta azokat a csallóközi sportolókat, akik a győri klubban bontogatták szárnyaikat: Balázs Pétert, Karácsony Dávidot és jómagamat is. A klub azóta is remek létszámmal dübörög.
Vannak –e már esetleg eredményei a megyeri csapatnak?
Igen van. Balázs Péter Magyar Bajnoki 3. és Nemzetközi Kickbox Torna 1. helyet szerzett. Karácsony Dávid Szlovák Bajnoki 2., Nemzetközi Torna 2., míg Bugár Gábor Szlovák Bajnoki 3. helyen végzett.
Jelenleg a győri edző teremben segédedzőként is besegítesz a munkába, hogyan lehet ennyi mindent csinálni, ráadásul jól?
Ezt az edzőm segítségével, csapatmunkával, a különböző terhek megfelelő elosztásával és természetesen kellő alázattal lehet! Ezeket a dolgokat most tanulom, illetve tanuljuk és természetesen ezt a szellemiséget adom tovább!
Tervezed–e, hogy visszatérsz, és ismét ringbe szállsz?
Igen, 2016 a visszatérés éve lesz, januárban megkezdem az alapozást.
Forrás: Szabad Újság