Russel győzött Las Vegasban, Verstappen negyedszer is világbajnok
A címét megvédve sorozatban negyedik Forma-1-es világbajnokságát nyerte meg Max Verstappen, a...
Kiváló ifjúságnevelésről tanúskodik a somorjai kajak-kenu edzők munkája, újabb tehetség van kibontakozóban. A 17 éves Zalka Csaba legutóbb Európa – és világbajnokságon vett részt, ahol három számban is rajthoz állt és négy érmet szerzett. A fiatal kajakost faggattuk.
Hogy kezdődött a sport karriered és miért pont a kajak-kenut választottad?
Nehezen kezdődött a sport karrierem, sokat borultam, nem tudtam megülni a hajót. Sokan mondták, hogy ebből a gyerekből nem lesz semmi. Viszont nem adtam fel, meg akartam mindenkinek mutatni, hogy képes vagyok rá és ez nagy kitartással sikerült is. Kajakozni először a barátaim hívtak el. A kajakháznál jó volt a hangulat nagyon sok barátom lett ott és végül ott ragadtam. 9 évesen kezdtem és már nyolc éve kajakozom.
Mi fogott meg ebben a sportágban?
Szeretek versenyezni és az az érzés, amikor kifizetődik a sok munka és én vagyok a legjobb, egyszerűen leírhatatlan
Milyen edzéseket végzel, vannak esetleg valamilyen speciális edzések a kajakosok számára?
A téli felkészülés alatt nagyon sokat kondizunk, futunk, úszunk, és evező gépen evezünk. Nyáron minden nap evezünk napi kétszer és kiegészítő edzéseket végzünk, mint a futás vagy a testedzés.
Junior Eb-n szerepeltél a szlovák válogatottal. Milyenek voltak a versenyek, melyeken 3 érmet is szereztél?
A verseny Bulgáriában zajlott és három versenyszámban indultam. K4 500 méteren Európa bajnokok lettünk, K2 1000 méteren a második helyen végeztünk és K1-es 200 méteres kategóriában pedig bronzérmet szereztem. Nagyon boldog voltam, mert a cél túl lett teljesítve. Az Európa-bajnokság előtt héttel még nem tudtam biztosra, hogy milyen versenyszámban fogok indulni. K4-ben és K2-ben érmet akartunk szerezni, ez sikerült is, egyéniben pedig először indultam világversenyen, így nem tudtam, mire számíthatok.
Van kedvenc versenyszámod?
Igen, K1-ben a 200 méteres sprintszám fekszik nekem a legjobban, erre vannak a legjobb adottságaim.
Hogy lehet készülni az egyes versenyszámokra?
Mindegyik számra külön kell, és külön lehet edzeni. Például az EB-n egyesben 200 méteren indultam, ami a legrövidebb táv – sprintszám. Erre úgy készültem, hogy a felkészülés során sprinteket edzettem egyesben. Külön járunk edzeni a K2-es és a K4-es versenyszámokra. A csapathajóknál nagyon fontos az összhang és a taktika.
Mennyit edzel naponta?
A nyári szünetben napi két vízi és egy kiegészítő edzésem van, ez lehet futás, vagy erőnléti edzés. A vasárnap pedig szabad, így nagyjából 12 vízi edzésem van a kiegészítő edzéseken kívül. Iskolaidő alatt tanítás előtt és utána is edzem, heti szinten nagyjából 9-10 alkalommal.
K2-ben új versenytárssal indultál. Milyen volt Samuel Balážzsal együtt versenyezni?
Nagyon jó. Könnyű, izmos es kitartó. A hajóban ideális az első versenyzőnek, én ugyanis hátul ültem. Samuel a továbbiakban már az U23-as kategóriában fog versenyezni, nekem pedig még van egy évem a junioroknál, így egyelőre nem folytatjuk. A jövőben viszont könnyen meglehet, hogy egy hajóba ülünk.
Július végén pedig Minszkben világbajnokságon szerepeltetek. Hogy értékelnéd?
A pálya, a hotel és az időjárás tökéletes volt. K4-ben 1000 méteren a verseny nem úgy sikerült, ahogy szerettük volna. A 8. helyen értünk célba, ami csalódás volt az Eb arany után. A csapat egyik tagja beteg volt, talán ez is hozzájárult ahhoz, hogy nem ment jól a hajó. De nem szeretném erre fogni a teljesítményt. K2-ben 1000 méteren rajtoltunk, a középfutamok után nagyon egyformának mutatkozott a mezőny, rajtunk kívül még négy hajó kajakozott azonos időt. Hittem benne, hogy érmet szerezhetünk, és így is lett, bronzérmet szereztünk. Életem egyik legnehezebb versenye volt. K1-ben a 200 méteres számban rajtoltam és szintén nagyon erős volt a mezőny. A célom pedig az volt, hogy a döntőbe kerüljek, mert a középfutamokból csak az első kettő jutott tovább. A döntőben pedig már érmet akartam szerezni, végül az 5. helyen értem célba. Az eredménnyel elégedett vagyok és büszke vagyok rá, mert az előttem végzett mind a négy versenyző 1 évvel idősebb nálam.
Mik a céljaid a jövőre nézve?
Egy év múlva szeretnék ismét kijutni az Európa- és a világbajnokságra, és remélhetőleg a legfényesebb érmet megszerezni K1-ben. A legnagyobb célom és álmom kijutni a 2020-as tokiói olimpiára.
Fotó: Duducz Tibor