László Csaba: „Aki csak pénzt akar keresni a futballból, az ne ide jöjjön.“

By
Updated: marec 26, 2017

Székely világpolgár, vezette Litvánia és Uganda labdarúgó-válogatottját is; utóbbi kilencven helyet ugrott az UEFA-ranglistán, amikor ő dirigálta a csapatot. Volt az év edzője Skóciában, ahol csak azért nem lett a leghíresebb klub, a Celtic edzője, mert református, és ez nem mutatott volna szépen a kőkemény katolikusok csapatánál. Az ötvenhárom éves szakemberrel a Magyar Nemzet a mostani munkahelyén, a dunaszerdahelyi FC DAC 1904 stadionjában beszélgetett.

Részlet a Magyar Nemzetben megjelent interjúból:

Nagyon fiatal a csapata, idős játékost nem is láttam az edzésen.

Két tapasztalt játékosom van a keretben; az a cél, hogy a helyi tehetséges fiatalokat beépítsük. Volt olyan mérkőzés, ahol a legidősebb pályára lépő játékosom 25 esztendős volt. A kelet-európai futballnak önfenntartónak kell lennie, és ehhez saját nevelésű játékosokra van szükség. Ha helyiek lépnek pályára, akkor tele lesz a stadion is, hiszen akit ismersz, annak szívesebben szurkolsz. Ha több a szurkoló, könnyebb szponzort találni. Ha vannak helyi példaképek, több gyerek jelentkezik az akadémiára, szóval ez egy öngerjesztő folyamattá válik, ha jól csináljuk. Ez persze nem megy egyik napról a másikra; stadiont viszonylag gyorsan lehet építeni, de jó csapatot csak idővel. Sok pénzből persze hamar lehetne csapatnyi idegenlégióst idehozni, de az ilyen csapat gyorsan összeomlik, ha elfogy a pénz; Kelet-Európából rengeteg ilyen példát tudnék mondani. Az FC DAC 1904-nek az a feladata, hogy összetartsa és formálja a csallóközi közösséget. Aki csak pénzt akar keresni a futballból, az ne ide jöjjön. Nálunk nincsenek nagy fizetések. Könyvelőszemlélettel dolgozom: ha nincs bevétel, nem költekezünk.

Szlovák nemzetiségű játékosainak nem furcsa, hogy a mérkőzések előtt a szurkolóik eléneklik a magyar himnuszt?
Pontosan tudják, hogy miért van ez. A dunaszerdahelyi közönség Szlovákiában – de összmagyar szinten is – a legsportszerűbbek egyike; nem az ellenféllel vagy a bíró felmenőivel foglalkoznak akkor sem, ha épp kikap a csapat. Meg akarják tartani az identitásukat; ez nem bűn, és aki józanul gondolkodik, az megérti.

A teljes interjú az mno.hu honlapján, vagy ITT megtalálható.